UrbanEye 2025 – Ediția 12, București; Ediția 4, Cluj-Napoca; Ediția 2, Reșița – Asociația ARTA în dialog

Descriere generală

 

Festivalul UrbanEye este o platformă de idei care, pornind de la legătura dintre film și oraș, deschide discuția despre locurile în care trăim. Fiind o sursă inepuizabilă de istorii, orașul este, încă de la apariția cinematografiei, subiectul sau cadrul interogărilor regizorale. În același timp, cinematografia contribuie semnificativ la conturarea percepției noastre asupra mediului construit.

Prima ediție a avut loc în 2014, la inițiativa unui grup de prieteni arhitecți (Cătălina Ioniță, Irina Florea, Monica Sebestyen) care a dorit să creeze un cadru pentru dezbaterea interdisciplinară a subiectelor legate de oraș și să contribuie la sensibilizarea publicului asupra importanței arhitecturii și a modului în care aceasta influențează de fapt viața de zi cu zi. 

Începând cu 2022, UrbanEye se desfășoară nu doar la București, ci și la Cluj, iar din 2024 și la Reșița.

Festivalul de Film UrbanEye propune publicului: 

– proiecții de filme în premieră națională; 

– selecții de filme curatoriate în funcție de subiectele de actualitate dezbătute în mediul internațional; 

– discuții și ateliere despre mediul în care trăim; 

– ateliere pentru copii; 

– invitați speciali. 

În plus, Serile de Film cu UrbanEye sunt organizate în timpul anului în diferite zone ale Bucureștiului, cât și în alte orașe precum Timișoara, Cluj, Brașov, Târgu Mureș, Craiova etc. 

Finanțare 2024-2025

In perioada 30 octombrie – 9 noiembrie s-a desfășurat cea de-a 12-a ediție a Festivalului de Film UrbanEye din București și a fost dedicată Cătălinei Ioniță și lui Mihai Alexandru, precum și tuturor celor care, acum zece ani, au trecut prin incendiul din Clubul Colectiv.

Tema ediției a fost golul, privit din perspective multiple. Golul rămas în urma dispariției celor dragi, golul emoțional care apasă tăcut și totuși modelează felul în care trăim. Golurile din orașe, acele spații abandonate sau suspendate între trecut și viitor, care, de fapt, pot fi văzute ca locuri fertile pentru transformare.

Activitățile acestei ediții au constat în: proiecții de film însoțite de discuții, dezbateri cu invitați, evenimentele Colectiv 10 ani (realizarea unei instalații senzoriale, a unei expoziții dedicate Cătălinei Ioniță și lui Mihai Alexandru, a unei expoziții de postere științifice, a unei mese rotunde pentru doctoranzi, a unei prezentări pentru call-ul de filme studentesti Orașul în 3 minute, o lansare de carte), spectacolul de teatru 153 secunde si ateliere de prim ajutor pentru adulți și copii.

În perioada 2-6 aprilie a avut loc a 4-a ediție a Festivalului de Film UrbanEye din Cluj, ce a investigat ideea binelui comun și a orașului ca spațiu al solidarității, dar și al tensiunilor, căutând răspunsuri la întrebări precum: Cum ne raportăm la locurile în care trăim? Cum transformă comunitățile orașele și cum răspund acestea la nevoile oamenilor? Festivalul a deschis un dialog despre apartenență, solidaritate și responsabilitate comună în conturarea locurilor în care trăim prin intermediul proiecțiilor de film însoțite de discuții, a tururilor ghidate și a unui atelier pentru copii.

În perioada 1-3 august a avut loc a doua ediție a Festivalului de Film UrbanEye din Resita,. Această ediție a avut ca temă valorificarea patrimoniului industrial, iar evenimentele au fost centrate în jurul Furnalului, monument istoric, și organizate în aer liber în cartierul din apropierea acestuia, la Centrul Cultural Școala Pittner. Festivalul s-a desfășurat în tandem cu Street Delivery Resita – organizat de Asociația Make Better – sub forma evenimentului Trezim Furnalul!

Activitățile acestei ediții au fost: proiecții de film însoțite de discuții, workshop de explorare urbană prin film, ateliere de povesti, ilustrație și scenografie pentru copii, spectacol de teatru pentru copii si tururi ghidate.

Republicarea cărților „Policentralitate și coerență metropolitană” și „Golul ca instrument conceptual de investigare a organicității orașului postindustrial” – Asociația ARTA în dialog

Cărțile „Policentralitate și coerență metropolitană” și „Golul ca instrument conceptual de investigare a orașului postindustrial” reprezintă tezele de doctorat ale arh. Cătălina Ioniță și urb. Alexandru Mihai, susținute în anul 2014 la Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București și publicate în 2021 de echipa acestui proiect, la 6 ani după dispariția prematură a autorilor în incendiul din Colectiv.

În 2025 s-au împlinit 10 ani de la tragicul eveniment, iar republicarea celor 2 cărți deopotrivă onoreaza memoria colegilor noștri și răspunde interesului crescut din partea cititorilor pentru aceste cărți.

„Golul ca instrument conceptual de investigare a organicității orașului postindustrial” are ca scop înțelegerea, definirea și studierea spațiilor în așteptare (a golurilor urbane), dar mai ales identificarea relației transformatoare a acestora în legătură cu capacitatea mediului construit de a reacționa în timp real la nevoile imediate, actuale ale societății. Personajul principal al lucrării este însuși orașul post-industrial, privit dincolo de stereotipurile profesionale și convențiile comode. Autorul caută un posibil răspuns la starea de declin și abandon a orașelor care și-au clădit o parte din existență pe principiile societații industriale și care acum sunt în căutarea unei noi paradigme. Cartea reafirmă puterea de adaptare a orașului prin resurse proprii, cu ajutorul unor elemente latente, prea puțin vizibile, ascunse în cotidian, ignorate sau considerate simple „consumabile”. Golul urban, un personaj aparent secundar, face să se vadă sensul major al unei sustenabilități a orașului care nu mai trebuie căutată în marile politici costisitoare, demagogice și utopice.

„Policentralitate și coerență metropolitană” studiază starea de policentralitate a spațiului intra-metropolitan și modul în care ea intervine în conturarea stării de coerență a marilor orașe. Lucrarea se oprește asupra scenariului în care asistăm la o difuzie a centralității într-o pluralitate de centre la nivel intra-metropolitan, în care centrul orașului trebuie reevaluat și înțeles, la rândul său, ca unul din aceste centre care nu mai asigură decât un număr limitat de funcții.

UrbanEye 2024 – Ediția 11, București; Ediția 3, Cluj-Napoca; Ediția 1, Reșița – Asociația ARTA în dialog

Descriere generală

 

Festivalul UrbanEye este o platformă de idei care, pornind de la legătura dintre film și oraș, deschide discuția despre locurile în care trăim. Fiind o sursă inepuizabilă de istorii, orașul este, încă de la apariția cinematografiei, subiectul sau cadrul interogărilor regizorale. În același timp, cinematografia contribuie semnificativ la conturarea percepției noastre asupra mediului construit.

Prima ediție a avut loc în 2014, la inițiativa unui grup de prieteni arhitecți (Cătălina Ioniță, Irina Florea, Monica Sebestyen) care a dorit să creeze un cadru pentru dezbaterea interdisciplinară a subiectelor legate de oraș și să contribuie la sensibilizarea publicului asupra importanței arhitecturii și a modului în care aceasta influențează de fapt viața de zi cu zi. 

Începând cu 2022, UrbanEye se desfășoară nu doar la București, ci și la Cluj.

Festivalul de Film UrbanEye propune publicului: 

– proiecții de filme în premieră națională; 

– selecții de filme curatoriate în funcție de subiectele de actualitate dezbătute în mediul internațional; 

– discuții și ateliere despre mediul în care trăim; 

– ateliere pentru copii; 

– invitați speciali. 

În plus, Serile de Film cu UrbanEye sunt organizate în timpul anului în diferite zone ale Bucureștiului, cât și în alte orașe precum Timișoara, Cluj, Brașov, Târgu Mureș, Craiova etc. 

Finanțare 2023-2024

Film UrbanEye a ajuns la a 11-a ediție în București și la cea de a 3-a ediție în Cluj. 

Cea de-a unsprezecea ediție a Festivalului de Film UrbanEye din București a avut loc în sala de cinema Elvire Popesco, în sala ARCUB și Institutul Cervantes, între 6 și 10 noiembrie. 

Selecția de filme prezente în programul acestei ediții a fost construită în jurul tematicii legate de comunitate, de binele comun, pe o axă care a mers de la radiografia spațiului public și a gradul lui de accesibilitate pentru persoanele cu nevoi speciale, până la analiza resorturilor interne ale indivizilor și ale comunităților de a face locuitul împreună mai bun și de a coagula energii. De asemenea, o selecție inedită de filme de arhivă a completat programul celor cinci zile de festival. Selecția de filme a generat dezbateri cu invitați și a fost completată de a serie de activități conexe precum tururi ghidate și ateliere dedicate publicului tânăr, copii și liceeni.

 

Cea de-a treia ediție a Festivalului de Film UrbanEye din Cluj a avut loc, între 17 și 21 aprilie 2024, la cinematograful Arta. Timp de patru zile a fost pusă în discuție lumea fascinantă a locurilor în care trăim printr-o serie de documentare ce au explorat teme precum dezvoltarea urbană, locuirea și modul în care arhitectura face vizibilă povestea interacțiunii umane și schimbărilor sociale. Filmele din program au fost însoțite de tururi ghidate și discuții cu invitații festivalului menite să  provoace descoperirea unor noi perspective asupra orașului. 

Povestea (AR)TA – Heritage Cinemas of Europe – Asociația ARTA în dialog

Proiectul a urmărit promovarea patrimoniului arhitectural prin reactivarea comunitară și creșterea notorietății Cinematografului ARTA din Cluj-Napoca la nivel național și european.

Situat într-o clădire monument istoric, Cinema ARTA este cel mai vechi cinematograf din țară ce își păstrează funcțiunea de la deschiderea sa, în 1913, fiind renovat și redeschis de echipa noastră în 2021. Cinematograful este singurul caz de renovare și reactivare a unui cinematograf independent cu valoare de patrimoniu. Reactivarea cinematografului ca spațiu cultural al comunității, aflat în centrul orașului Cluj-Napoca, vine în întâmpinarea unei nevoi de valorificare a unor astfel de spații de patrimoniu, identificate la nivel național și este susținută la nivel local de contextul cultural al orașului, unde există un interes crescut pentru film. Totodată demersul se încadrează în Strategia de dezvoltarea municipiului Cluj-Napoca, în care cultura și, în particular, sectorul cinematografic fac parte din resursele folosite în regenerarea orașului și crearea noii identități urbane.

În fiecare marți, în perioada 3 și 31 octombrie 2023, au avut loc proiecții în sala de cinema precedate de prezentări susținute de curatorii Daniel Iftene și Radu Toderici, care au dezvoltat și contextualizat temele abordate în filme.

Selecția filmelor, rezultată din cercetarea istorică a cinematografului, au explorat relația dintre cinematografie, arhitectură, oraș și modernitate, a pornit de la următoarele teme: scenografie și spectacol, arhitecturi fantastice, mobilitate, peisaje industriale și spații de spectacol.

UrbanEye 2023 – Ediția 10, București; Ediția 2, Cluj-Napoca – Asociația ARTA în dialog

Descriere generală

Festivalul UrbanEye este o platformă de idei care, pornind de la legătura dintre film și oraș, deschide discuția despre locurile în care trăim. Fiind o sursă inepuizabilă de istorii, orașul este, încă de la apariția cinematografiei, subiectul sau cadrul interogărilor regizorale. În același timp, cinematografia contribuie semnificativ la conturarea percepției noastre asupra mediului construit.

Prima ediție a avut loc în 2014, la inițiativa unui grup de prieteni arhitecți (Cătălina Ioniță, Irina Florea, Monica Sebestyen) care a dorit să creeze un cadru pentru dezbaterea interdisciplinară a subiectelor legate de oraș și să contribuie la sensibilizarea publicului asupra importanței arhitecturii și a modului în care aceasta influențează de fapt viața de zi cu zi.

Începând cu 2022, UrbanEye se desfășoară nu doar la București, ci și la Cluj.

Festivalul de Film UrbanEye propune publicului:

– proiecții de filme în premieră națională;

– selecții de filme curatoriate în funcție de subiectele de actualitate dezbătute în mediul internațional;

– discuții și ateliere despre mediul în care trăim;

– ateliere pentru copii;

– invitați speciali.

În plus, Serile de Film cu UrbanEye sunt organizate în timpul anului în diferite zone ale Bucureștiului, cât și în alte orașe precum Timișoara, Cluj, Brașov, Târgu Mureș, Craiova etc.

Finanțare 2022-2023

La București, UrbanEye sărbătorește ediția aniversară de 10 ani cu tema provocatoare „Încotro?” Acest moment reprezintă o ocazie de introspecție și de reflecție asupra viitorului. La a 10-a ediție, UrbanEye invită participanții să exploreze schimbările care au modelat orașele noastre, modul în care societatea se redefinește și marile provocări globale ale momentului.

În definirea acestei ediții, am avut în gând trei direcții principale.

1. 10 ani de UrbanEye

De-a lungul acestui deceniu, ne-am dedicat promovării și analizei temelor urbane prin proiecții de film, am facilitat discuții profunde, am unit comunități diverse și am contribuit la creșterea colectivă a conștientizării importanței urbanismului. Pas cu pas, ne-am consolidat ca platformă de dialog și explorare, cu scopul de a implica cetățenii în dezvoltarea orașului.

2. Bucureștiul în dinamică

Ultimii zece ani au adus schimbări semnificative pentru capitală. Peisajul urban s-a transformat, inițiativele civice au luat avânt, iar evoluția și regresul au mers mână în mână. În acest context, UrbanEye dorește să fie un catalizator al schimbării pozitive, provocând orașul și locuitorii săi să devină mai responsabili și implicați.

3. Un microcosmos într-o lume în schimbare

Într-un moment în care provocările globale, de la schimbările climatice la crizele politico-economice, se multiplică, festivalul urmărește să ofere o perspectivă echilibrată, dezvăluind atât utopiile cât și distopiile prezentului și viitorului.

La Cluj, UrbanEye se află la a 2-a ediție. Pornind de la tema „Pentru cine sunt orașele?”, timp de 4 zile am explorat subiecte precum gentrificarea, impactul turismului de masă asupra mediului și comunităților și dezvoltarea urbană, printr-o selecție de documentare premiate și de filme de arhivă, dezbateri antrenante cu invitații festivalului, ateliere și tururi ghidate. 

O componentă specifică a festivalului este secțiunea de filme de arhivă care anul acesta s-a intitulat „Locuire, timp liber și muncă în Bucureștiul socialist”. Selecția a fost curatoriată de criticul de film Andrei Rus și regizoarea Ana Szel. Proiecțiile de filme au fost urmate de discuții cu invitați, făcând legătura între subiectele abordate în festival și contextul local. Discuțiile au fost moderate de arh. Monica Szebestyen.

Festivalul a inclus, de asemenea, un Atelier de explorare urbană prin film pentru liceeni, Atelier pentru copii: Pe urmele spiritului Bauhaus și 4 Tururi ghidate Secret Houses susținute de Ana Rubeli de la Asociația Aici a stat. De asemenea, a fost organizat un Apel pentru imagini, ce a solicitat participanților să posteze imagini însoțite de o poveste care să răspundă temei concursului: „Cum ar putea arăta orașul tău peste 10 ani?” Secțiunea de filme de arhivă a fost însoțită de un Laborator audiovizual de cercetare istorică a orașului și arhitecturii. Deschiderea festivalului a fost însoțită de un concert Corina Sîrghi și Toma Dumitru.

UrbanEye 2022 – Ediția 9, București; Ediția 1, Cluj-Napoca – Asociația ARTA în dialog

Descriere generală

Festivalul UrbanEye este o platformă de idei care, pornind de la legătura dintre film și oraș, deschide discuția despre locurile în care trăim. Fiind o sursă inepuizabilă de istorii, orașul este, încă de la apariția cinematografiei, subiectul sau cadrul interogărilor regizorale. În același timp, cinematografia contribuie semnificativ la conturarea percepției noastre asupra mediului construit.

Prima ediție a avut loc în 2014, la inițiativa unui grup de prieteni arhitecți (Cătălina Ioniță, Irina Florea, Monica Sebestyen) care a dorit să creeze un cadru pentru dezbaterea interdisciplinară a subiectelor legate de oraș și să contribuie la sensibilizarea publicului asupra importanței arhitecturii și a modului în care aceasta influențează de fapt viața de zi cu zi. 

Începând cu 2022, UrbanEye se desfășoară nu doar la București, ci și la Cluj.

Festivalul de Film UrbanEye propune publicului: 

– proiecții de filme în premieră națională; 

– selecții de filme curatoriate în funcție de subiectele de actualitate dezbătute în mediul internațional; 

– discuții și ateliere despre mediul în care trăim; 

– ateliere pentru copii; 

– invitați speciali. 

În plus, Serile de Film cu UrbanEye sunt organizate în timpul anului în diferite zone ale Bucureștiului, cât și în alte orașe precum Timișoara, Cluj, Brașov, Târgu Mureș, Craiova etc. 

Finanțare 2022

Dacă orașele și mediul în care trăim au fost întotdeauna în schimbare, viteza cu care se întâmplă acum este fără precedent. Ca o reflecție asupra a ceea ce se întâmplă, dar și un apel la acțiune, tema pe care am ales-o pentru ediția din acest an este ”Transform”. Chestionăm ale cui sunt orașele și cine mai poate locui în ele și îți propunem filme care investighează transformările generate de gentrificare, turism sau migrație.

Alte secțiuni din festival au în centru nevoia de conservare a patrimoniului arhitectural recent, portrete de arhitecți și artiști, iar o secțiune specială este dedicată filmelor de arhivă despre București.

La Cluj, în completarea temei principale, în cadrul acestei ediții sunt proiectate și filme specifice direcțiilor tematice recurente din cadrul celorlalte ediții ale festivalului care au avut loc la București precum locuirea, dezvoltarea urbană sau focusul pe lucrări ale anumitor arhitecți și artiști consacrați.

Pe lângă filmele prezentate în festival, UrbanEye propune anul acesta câteva tururi ghidate ale unor clădiri de patrimoniu ce nu se află în mod curent în circuitul cultural, precum și evenimente pentru copii și tineri: ateliere de explorare urbană prin film, ateliere de film pentru liceeni și un spectacol pentru copii.

UrbanEye 2021 – Ediția 8, București – Asociația ARTA în dialog

Descriere generală

Festivalul UrbanEye este o platformă de idei care, pornind de la legătura dintre film și oraș, deschide discuția despre locurile în care trăim. Fiind o sursă inepuizabilă de istorii, orașul este, încă de la apariția cinematografiei, subiectul sau cadrul interogărilor regizorale. În același timp, cinematografia contribuie semnificativ la conturarea percepției noastre asupra mediului construit.

Prima ediție a avut loc în 2014, la inițiativa unui grup de prieteni arhitecți (Cătălina Ioniță, Irina Florea, Monica Sebestyen) care a dorit să creeze un cadru pentru dezbaterea interdisciplinară a subiectelor legate de oraș și să contribuie la sensibilizarea publicului asupra importanței arhitecturii și a modului în care aceasta influențează de fapt viața de zi cu zi. 

Începând cu 2022, UrbanEye se desfășoară nu doar la București, ci și la Cluj.

Festivalul de Film UrbanEye propune publicului: 

– proiecții de filme în premieră națională; 

– selecții de filme curatoriate în funcție de subiectele de actualitate dezbătute în mediul internațional; 

– discuții și ateliere despre mediul în care trăim; 

– ateliere pentru copii; 

– invitați speciali. 

În plus, Serile de Film cu UrbanEye sunt organizate în timpul anului în diferite zone ale Bucureștiului, cât și în alte orașe precum Timișoara, Cluj, Brașov, Târgu Mureș, Craiova etc. 

Finanțare 2021

Festivalul de Film UrbanEye 2021 a reunit activități complementare care împreună au promovat abordarea temelor despre oraș prin film.

Într-o lume schimbată, unde atenția pentru spațiile pe care le locuim a devenit esențială, unde comunitățile cele mai apropiate de noi se dovedesc salvatoare atunci când libera circulație este restricționată, tema acestei ediții a festivalului s-a concentrat pe CERCURI. Oamenii din întreaga lumea trăiesc acum mai mult ca ori când în bule, în mici cercuri sigure, familiale, profesionale sau comunitare, pe care le decorează și le umplu în viața de zi cu zi. Prin cele 16 filme selectate pentru această ediție am încercat să oferim răspunsuri la întrebări: Ce se întâmplă atunci când aceste bule, care se îndepărtează tot mai tare una de cealaltă, se intersectează? Apar conflictele: sărăcie versus bogăție, progres versus conservatorism, nord versus sud. Cercurile se radicalizează. Cât timp vom putea trăi în bule paralele?

Proiecția filmului „În garaje” a fost însoțită de discuția online (live) cu invitați: Printre Garaje la care au participat Alex Axinte (arhitect, cercetător), Ilinca Pop (arhitectă) și Iris Șerban (antropoloagă, curatoare MNȚR) fiind moderată de Bogdan Iancu (antropolog, lector universitar SNSPA).

Proiecțiile de filme au fost însoțite de atelierele : Orașul văzut de liceeni, coordonat de Asociația Vira; Case de film UrbanEye, coordonat de Asociația de-a arhitecutra; Vânătoarea de comori arhitecturale, coordonat de Vânătoarea de comori.

O parte dintre filmele prezentate în această ediție a festivalului vor fi proiectate de-a lungul anului 2022 la Serile de Film UrbanEye din țară.