Mândrie și beton. După 10 ani – Asociația Centrul de Fotografie Documentară (CdFD)

Mândrie și Beton este un proiect jurnalistic independent, în care intenționăm să documentăm din zece în zece ani felul în care se transformă satul tradițional românesc în urma plecării oamenilor la muncă în străinătate. 

După prima etapă de documentare, care s-a desfășurat între anii 2010 – 2012, proiectul revine cu o nouă perspectivă după 10 ani (2015-2022), într-o formulă grafică complet diferită și un conținut nou. Fotografiile sunt dublate de o amplă cercetare jurnalistică, construind astfel un context ce pătrunde adânc în inima comunității și a istoriei ei recente. În același timp, proiectul editorial este o amplă lucrare non-ficțională de cercetare a transformării satului românesc, atingând multiple elemente din arhitectură (vernaculară), sociologie și antropologie. 

În 2010-2012 i-am căutat prima dată pe oșenii din nordul țării la ei acasă. Nu i-am găsit. Erau la Paris. Prin sate ne-au întâmpinat însă bătrânii la porți de inox. Nu se auzeau vite întorcându-se acasă, nici găini, nici copite de cai; coloana sonoră a satului tradițional românesc era acoperită de zgomotul betonierelor și al mașinilor care descărcau materiale de construcții. 

La vedere, dar ferit prin distanță totuși de privirile noastre, satul tradițional se schimbă peste noapte. Cu sprijinul cititorilor, care au cumpărat în avans 250 de albume, am intrat în tipar și am printat povestea începutului transformării satului românesc (2013). 

Volumul al II lea din Mândrie și Beton (RO/EN) acoperă o nouă decadă de documentare a schimbărilor arhitecturale din nordul țării. Noul volum va cuprinde fotografii, texte, citate din anii 2015-2022, în premieră pentru public (cu excepția celor care fac obiectul campaniei de comunicare). Întrucât volumul I a fost complet epuizat, o mică parte din conținutul primei perioade de documentare (2010-2012) va fi inclusă în noul album pentru context. 

Proiectul, gândit ca unul mai degrabă despre oameni, a devenit cunoscut ca cel “despre casele făloase”, accentul picând în mod vizibil pe construcția noilor case. Modul în care acestea se integrează în satul tradițional pe care încet-încet îl înghit, eclectismul și estetismul lor discutabil, funcționalitatea si locuirea lor sunt elemente ce se regăsesc în mai toate imaginile proiectului sub un aspect sau altul. 

Mândrie și beton – după 10 ani: documentare fotografică a satelor din Țara Oașului în contextul migrației – Centrul de Fotografie Documentară (CdFD)

Într-un context în care, fie din motive comerciale, fie politice, se promovează imaginea unui sat idilic, neatins de schimbări, prin proiectul „Mândrie și Beton” a fost documentat în 2010-2012 un fenomen unic și ireversibil: transformarea subită, pe parcursul unei generații, a satului tradițional.

Fotograful Petruţ Călinescu lansează, după 10 ani, rezultatele documentării unei noi etape din evoluția schimbărilor pe care migrația le-a provocat în satele din nordul țării, în special Ţara Oaşului. Prin adăugarea unei noi decade de documentare, proiectul „Mândrie şi Beton (2010-2022)” realizează cea mai lungă documentare vizuală a unui fenomen social din România de până acum.

Itinerarea expoziției „Mândrie și beton – o nouă decadă” – Centrul de Fotografie Documentară (CdFD)

Mândrie și Beton este un proiect jurnalistic independent, în care intenționăm să documentăm pe viață, din zece în zece ani, felul în care se transformă satul tradițional românesc în urma plecării oamenilor la muncă în străinătate.

Acum mai bine de un deceniu i-am căutat prima dată pe oșenii din nordul țării la ei acasă. Nu i-am găsit. Erau la Paris. Prin sate ne-au întâmpinat însă bătrânii la porți de inox. Nu se auzeau vite întorcându-se acasă, nici găini, nici copite de cai; coloana sonoră a satului tradițional românesc se transformase parcă peste noapte într-un zgomot înfundat de betoniere.

Proiectul a început în 2010 și prima etapă a documentării s-a încheiat în 2012 cu un album foto, finanțat integral prin contribuția cititorilor, un site dedicate acestei etape și un scurt metraj documentar. Revenim cu un nou capitol (2021-2022), în care am documentat o nouă etapă din viața satelor tradiționale din nordul țării. Ultimii ani au schimbat radical piața muncii, pandemia și Brexit-ul afectând mobilitatea și piața serviciilor în care emigranții români erau implicați.

Cu ajutorul finanțării curente, am tipărit un ziar (900 exemplare) despre noul capitol Mândrie și Beton și l-am distribuit gratuit. Publicația a servit ca și catalog de sală în cadrul expoziției de fotografie din cadrul festivalului de film TIFF, Cluj, expoziție ce a avut loc intre 9-29 Iunie la Muzeul de Arta Cluj.

De asemenea, am „profitat” de publicul pe care și l-au creat evenimentele multidisciplinare din cadrul „Weekend Session” să inserăm și noi acolo produsul nostru, sub forma de ziar și proiecție foto. Ziarul a fost distribuit gratuit in diverse locații, precum Seneca Anticafe, Zona Libera Butic, OAR. De asemenea, a fost disponibil și la cerere, trimițându-l oricui a fost interesat. Tirajul de 900 de exemplare a fost epuizat.