Colecția Nicolae Sabin Dancu – Filiala Teritorială Timiș a OAR

Nicolae Sabin Dancu a fost unul dintre arhitecții de mare valoare pentru cultura Timișoarei, având o contribuție de excepție atât la nivelul mediului construit din regiune, cât și în activitatea sa didactică. A fost unul dintre cei mai tineri șefi de atelier din cadrul IPROTIM, specializat în proiectarea clădirilor din domeniul medical, iar după anii 90, și-a diversificat preocupările profesionale, abordând domenii noi, precum proiectarea de biserici. În calitate de cadru didactic și Decan de an VI al Școlii de Arhitectură din Timișoara, a perfecționat un calendar a licenței și o metodologie de alcătuire a diplomelor a căror coerență și rigoare sunt menținute până în prezent.

În 2014, Filiala Teritorială Timiș a OAR a primit, printr-o donație din partea Lianei Dancu, o colecție vastă de obiecte ce au aparținut arhitectului Nicolae Dancu (proiecte, schițe de mână și copii, bibliotecă de specialitate, tablouri, sculpturi, desene, artefacte de lemn realizate de acesta și peste 60 de obiecte de ceramică românească), iar bursa „Sabin Nicolae Dancu” a fost creată pentru tineri arhitecți care promovează teme de arhitectură cu aplicabilitate sau inspirate din mediul rural tradițional.

Scopul proiectului a fost să pună în valoare arhiva de obiecte și să onoreze memoria și contribuția profesională a lui Nicolae Dancu.

Proiectul a inclus:

– cercetarea arhivei;

– digitalizarea arhivei, cu scanarea documentelor, fotografierea obiectelor și organizarea lor pe categorii;

– inventarierea clădirilor realizate de Nicolae Dancu și documentarea celor mai valoroase;

– intervievarea oamenilor care l-au cunoscut în diverse contexte (familie, prieteni, colegi de facultate, colaboratori de arhitectură etc.);

– realizarea filmului documentar „Nicolae Dancu – Originea lucrurilor”;

– organizarea expoziției, împreună cu o masă rotundă cu cei care l-au cunoscut pe arhitect;

– organizarea de tururi ghidate prin expoziție.

Portret vertical: Arhitecți în memoria orașului – Filiala Teritorială Timiș a OAR

Proiectul Portret vertical: Arhitecți în memoria orașului își propune să restituie istoria arhitecturii trăite a orașului, mai cu seamă în ultimele decenii ale secolului trecut și în actualitate, prin rememorarea contribuțiilor unora din cei mai valoroși arhitecți ai săi.

Conceput ca o serie de mărturisiri neconvenționale în fața camerei de filmat, cu accent pe sinceritate, biografie, relatările celor intervievați conturează locul ocupat de personalitate și amprenta pe care aceștia au lăsat-o în dinamica și evoluția orașului.

Rolul acestor confesiuni este de a avea o mărturie vie a evoluției orașului și acela de a releva studenților Facultății de Arhitectură metode moderne, multimedia de lucru în înțelegerea spațiului construit al orașului, lecții despre răspundere și profesionalism în meseria pe care au ales-o.

Proiectul se concretizează într-un material brut de multe ore înregistrate, care intră în patrimoniul Ordinului Arhitecților din România Filiala Teritorială Timiș și a unor sinteze de tip documentar TV a câte o oră, ce poate fi difuzat pe posturi de televiziune sau cu alte prilejuri, ca material didactic, precum și a unor materiale de promovare, extrase de 5-10 minute.

Materialul brut va fi pus la dispoziția cercetătorilor, a fost transcris în fisier text folosind software de inteligență artificială, putând fi organizat și inspectat pe difeite criterii și poate sta, ulterior la baza unor lucrări editoriale de sinteză, care se concluzionează într-o bază arhivistică.

În cadrul proiectului, au fost realizate interviuri și documentare despre biografia și lucrările lui Mihai Botescu, Vasile Oprișan, Radu și Silvia Grumeza, Radu Radoslav, Hans Fackelmann, Vlad Gaivoronschi și Mihai Opriș.

Primele patru au fost realizate în cadrul finanțării din 2020, iar următoarele trei în cadrul finanțării din 2021.

Casa Arhitecturii (Timișoara Architecture and Landscape Centre) – Filiala Teritorială Timiș a OAR

Expoziția „Casa Arhitecturii” este evenimentul final al concursului de idei cu același nume, cu scopul deschiderii către public al spațiului OAR Timiș în 2021. Acestea reprezintă rezultatul unei ample cercetări efectuate de grupurile de lucru OAR, artiști, arhitecți și echipele coordonate de proiectare din cadrul FAUT (Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității Politehnice Timișoara), Asop (Asociația Peisagiștilor) și RUR (Registrul Urbaniștilor din Romania). 

Prin acest proiect, echipa își propune să aducă în atenția publicului proiecte și soluții artistice, de arhitectură, peisagistică, urbanism și domenii conexe, din plan național și internațional, care să ilustreze strategii de valorificare a potențialului spațiului, activând ciclul acestei construcții. 

Concursul – Expoziție este structurat pe 3 etape: 

1. Pregătirea și lansarea temei de concursului de idei 

2. Pregătirea și susținerea concursului și a expoziției 

3. Conferințe, micro-evenimente conexe 

    Experiență completă a expoziției include expunerea proiectelor de concurs și desfășurarea evenimentelor conexe precum: ateliere, proiecții de film, dezbateri etc – toate acestea având loc în incinta locației de pe D. Coresi (ce face obiectul „Casei Arhitecturii”), a sediului secundar OAR Timiș de pe Str. A. Pacha, respectiv online, acoperind toată aria diversificată de platforme de prezentare. 

    Zonele vor fi activate pe rând, pentru a găzdui evenimentele conexe expoziției – cea dintâi pentru conferințe, dezbateri și prezentări, iar cea de-a doua pentru ateliere și experimente. Totodată, se vor utiliza o parte din spații pentru proiecții video și diverse zone amenajate punctual pentru microevenimente multidisciplinare. 

    Expoziția își propune să trateze „Casa Arhitecturii” prin deschiderea către utilizatori, având că misiune promovarea calității mediului construit prin implicarea colectivă, grija față de resursele pe care le avem, definirea unui mod nou, responsabil, de a construi, de a lucra împreună. 

    Itinerarea expoziției „Enough IS Enough” în cadrul Belgrade International Architecture Week (BINA) – Filiala Teritorială Timiș a OAR

    Expoziția „Enough IS Enough” a fost construită pornind de la o serie de pași pe care un arhitect ar fi nevoit să îi parcurgă în momentul în care îi este lansată invitația de a construi de la zero. Înainte de demararea oricărui proiect, se propune o întrebare-cheie: este cu adevărat necesar să constuim? Această întrebare rezumă întregul concept curatorial, iar răspunsul negativ este asumat ca o opțiune viabilă atât pentru public, cât și pentru breaslă. Pentru a învăța să spunem „nu”, e nevoie să dezvoltăm o bună analiză a contextului, iar expoziția propune următoarele metode de lucru: maparea resurselor locale, reutilizarea clădirilor abandonate, reparația a ceea ce e stricat, refolosirea materialelor obținute din demolări, revitalizarea meșteșugurilor, inventarea de noi materiale și tehnologii care sunt bune cu mediul, grija pentru comunitate, împărtășirea cunoștințelor. 

    Ideea unei itinerări ulterioare a fost de la început un criteriu important în procesul de design al expoziției, astfel că expoziția a putut fi ușor adaptată de cele trei curatoare (Anca Cioarec, Brîndușa Tudor și Ilka Ruby) la spațiul pus la dispoziție de BINA și partenerii Kolektiv Gallery, pentru ca expoziția să își păstreze structura și coerența.  

    Itinerarea urmărește să aducă în atenția unui public cât mai divers din Belgrad viziunea despre responsabilitatea fiecăruia față de modelele actuale de producție ale mediului construit și de a informa asupra urgenței stării de fapt cauzate de provocările climatice actuale. Problemele care accelerează încălzirea globală sunt universale și, deci, comune, ceea ce face necesară înțelegerea lor, dezvoltarea unei atitudini responsabile față de mediu și împărtășirea de soluții.